Skip to content

123 Washington AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block30
Lot21.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page3.01

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,800
47%
Improvement Value:$191,500
53%
Total Assessment$361,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,503+1.5%
2024$8,378+4.1%
2023$8,047+2.4%
2022$7,861+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 12719, Page 938Recorded12/11/2024

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 12682, Page 767Recorded10/22/2024

Property Built

Built

Year Built: 1924