Skip to content

171 Frazer AveCollingswood, NJ 08108

Built 1918

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 13, 2021

Property Information

Block32
Lot12.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,370
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,700
45%
Improvement Value:$206,900
55%
Total Assessment$374,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,901+1.5%
2024$6,799+4.1%
2023$6,531+2.4%
2022$6,379+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,370DeedBook 11719, Page 690

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 7087, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1918