Skip to content

118 Washington AveCollingswood, NJ 08108

Built 1950

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block32
Lot5.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,000
55%
Improvement Value:$152,400
45%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,627+1.5%
2024$8,500+4.1%
2023$8,164+2.4%
2022$7,975+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft1,014DeedBook 5139, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1950