Skip to content

528 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1956

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block34
Lot5.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,500
39%
Improvement Value:$277,200
61%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,143+1.5%
2024$9,008+4.1%
2023$8,653+2.4%
2022$8,452+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

To:

Sq Ft1,760DeedBook 10807, Page 483

Property Sale

Sale
$252,165
DeedBook 7991, Page 1779

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5201, Page 60

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4113, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1956