Skip to content

532 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1936

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block34
Lot5.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,700
47%
Improvement Value:$205,700
53%
Total Assessment$385,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,274+17.6%
2024$7,036+4.1%
2023$6,758+2.4%
2022$6,602+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,521DeedBook 7536, Page 1593

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4996, Page 93

Property Sale

Sale
$27,900

Property Built

Built

Year Built: 1936