Skip to content

831 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 26, 2025

Property Information

Block36
Lot1.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class45
Description2.5SFB2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$186,800
39%
Improvement Value:$287,000
61%
Total Assessment$473,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,687+3.1%
2024$10,369+4.1%
2023$9,959+2.4%
2022$9,729+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 11907, Page 1595

Property Sale

Sale
$74,500
DeedBook 3836, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1948