Skip to content

216 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Mar 24, 2021

Property Information

Block36
Lot37.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage918
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
42%
Improvement Value:$251,700
58%
Total Assessment$430,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,479+1.5%
2024$7,369+4.1%
2023$7,078+2.4%
2022$6,914+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

Sq Ft918DeedBook 11698, Page 585

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9821, Page 444

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4322, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1920