Skip to content

232 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 16, 2005

Property Information

Block36
Lot39.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage860
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
71%
Improvement Value:$73,700
29%
Total Assessment$250,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,222+1.5%
2024$6,130+4.1%
2023$5,888+2.4%
2022$5,752+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft860DeedBook 7966, Page 1650

Property Built

Built

Year Built: 1922