Skip to content

228 New Jersey AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Apr 10, 1978

Property Information

Block36
Lot39.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
35%
Improvement Value:$329,700
65%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,016+1.5%
2024$10,854+4.1%
2023$10,426+2.4%
2022$10,184+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000

To:

Sq Ft1,944

Property Built

Built

Year Built: 1920