Skip to content

827 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block37
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,800
18%
Improvement Value:$586,200
82%
Total Assessment$719,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,409+1.6%
2024$17,127+3.9%
2023$16,478-6.8%
2022$17,674+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 5098, Page 79

Property Sale

Sale
$131,625
DeedBook 4143, Page 615