Skip to content

13 Fern AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 4, 2012

Property Information

Block37
Lot6.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description3SSLABCB

Assessment

Land Value:$287,300
38%
Improvement Value:$469,700
62%
Total Assessment$757,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,231+1.6%
2024$12,033+3.9%
2023$11,577+2.3%
2022$11,322+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook 9681, Page 807

Property Sale

Sale
$716,628
DeedBook 9359, Page 469

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5056, Page 838