Skip to content

856 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 9, 2016

Property Information

Block38
Lot13.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
47%
Improvement Value:$205,900
53%
Total Assessment$387,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,041+1.5%
2024$7,923+4.1%
2023$7,610+2.4%
2022$7,434+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 10412, Page 828

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8571, Page 1675

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7849, Page 1441

Property Sale

Sale
$29,000

Property Built

Built

Year Built: 1909