Skip to content

16 E Narberth TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Jan 20, 2006

Property Information

Block3
Lot7.06
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$177,600
40%
Improvement Value:$270,800
60%
Total Assessment$448,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,538+1.5%
2024$8,412+4.1%
2023$8,080+2.4%
2022$7,893+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500

To:

Sq Ft1,394DeedBook 8116, Page 1142

Property Built

Built

Year Built: 1925