Skip to content

21 E Wayne TerCollingswood, NJ 08108

Built 1923

Last Sale Date
Sep 27, 2017

Property Information

Block3
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
39%
Improvement Value:$285,900
61%
Total Assessment$469,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,341+1.5%
2024$9,203+4.1%
2023$8,840+2.4%
2022$8,635+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923