Skip to content

146 Maple AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 31, 2013

Property Information

Block3
Lot8.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description1SST2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage953
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,600
34%
Improvement Value:$366,500
66%
Total Assessment$553,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,988+1.5%
2024$8,856+4.1%
2023$8,506+2.4%
2022$8,309+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft953DeedBook 9952, Page 1627Recorded1/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1945