Skip to content

178 Fern AveCollingswood, NJ 08108

Built 1916

Last Sale Price
$18,500
Last Sale Date
Apr 17, 1986

Property Information

Block40
Lot19.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,429
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,300
39%
Improvement Value:$270,900
61%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950+1.5%
2024$9,803+4.1%
2023$9,416+2.4%
2022$9,198+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$18,500

To:

Sq Ft1,429DeedBook 4125, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1916