Skip to content

452 Conger AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block43
Lot1.13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
47%
Improvement Value:$187,100
53%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277+1.5%
2024$7,170+4.1%
2023$6,887+2.4%
2022$6,727+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10482, Page 1984

Property Sale

Sale
$33,500

Property Built

Built

Year Built: 1948