Skip to content

450 Conger AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
Mar 12, 1999

Property Information

Block43
Lot1.14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,700
46%
Improvement Value:$189,100
54%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+1.5%
2024$7,094+4.1%
2023$6,813+2.4%
2022$6,656+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$79,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5018, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1948