Skip to content

520 King AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2015

Property Information

Block43
Lot1.27
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,100
50%
Improvement Value:$178,400
50%
Total Assessment$358,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,145+1.5%
2024$7,040+4.1%
2023$6,762+2.4%
2022$6,605+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 7231, Page 1922

Property Sale

Sale
$28,000

Property Built

Built

Year Built: 1948