Skip to content

440 Conger AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block43
Lot3.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,200
49%
Improvement Value:$170,300
51%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,359+8.4%
2024$7,709+4.1%
2023$7,404+2.4%
2022$7,233+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10442, Page 1687

Property Built

Built

Year Built: 1948