Skip to content

727 Center StCollingswood, NJ 08108

Built 1935

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jul 17, 2015

Property Information

Block43
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
43%
Improvement Value:$237,200
57%
Total Assessment$416,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+1.5%
2024$7,132+4.1%
2023$6,850+2.4%
2022$6,691+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft980DeedBook 10237, Page 1917

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 9729, Page 851

Property Sale

Sale
$29,900

Property Built

Built

Year Built: 1935