Skip to content

731 Center StCollingswood, NJ 08108

Built 1935

Last Sale Price
$148,750
Last Sale Date
Oct 15, 2003

Property Information

Block43
Lot7.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,000
42%
Improvement Value:$249,900
58%
Total Assessment$428,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,150+1.5%
2024$8,030+4.1%
2023$7,713+2.4%
2022$7,534+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$148,750

To:

Sq Ft1,304DeedBook 7277, Page 449

Property Sale

Sale
$25,000

Property Built

Built

Year Built: 1935