Skip to content

447 Conger AveCollingswood, NJ 08108

Built 1948

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block44
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,700
48%
Improvement Value:$177,300
52%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,347+1.5%
2024$7,239+4.1%
2023$6,953+2.4%
2022$6,792+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 10846, Page 1747

Property Built

Built

Year Built: 1948