Skip to content

504 Tatem AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block46
Lot1.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class27
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,000
46%
Improvement Value:$206,700
54%
Total Assessment$379,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,618+1.5%
2024$7,506+4.1%
2023$7,210+2.4%
2022$7,043+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft1,531DeedBook 11589, Page 1897

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 10470, Page 1679Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 8978, Page 883

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 7434, Page 1461

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 3912, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1924