Skip to content

529 Lincoln AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block48
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,100
51%
Improvement Value:$173,700
49%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816+1.5%
2024$7,701+4.1%
2023$7,397+2.4%
2022$7,226+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 10808, Page 753

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 10312, Page 70Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 8738, Page 1874

Property Sale

Sale
$30,100

Property Built

Built

Year Built: 1922