Skip to content

28 E Wayne TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
May 13, 2022

Property Information

Block4
Lot7.06
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,867
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
36%
Improvement Value:$313,900
64%
Total Assessment$490,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453+1.5%
2024$9,314+4.1%
2023$8,946+2.4%
2022$8,739+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,867DeedBook 12129, Page 1858

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 8142, Page 1280

Property Built

Built

Year Built: 1925