Skip to content

21 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 28, 2006

Property Information

Block4
Lot8.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
39%
Improvement Value:$280,100
61%
Total Assessment$462,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,193+1.5%
2024$9,058+4.1%
2023$8,700+2.4%
2022$8,499+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,732DeedBook 8228, Page 1684

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 3937, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1925