Skip to content

25 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block4
Lot8.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,000
38%
Improvement Value:$298,600
62%
Total Assessment$480,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+1.5%
2024$9,341+4.1%
2023$8,972+2.4%
2022$8,764+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,858DeedBook 10293, Page 1106

Property Built

Built

Year Built: 1924