Skip to content

117 Penn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1932

Last Sale Price
$428,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block53
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,400
33%
Improvement Value:$367,900
67%
Total Assessment$549,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,666+1.5%
2024$13,465+4.1%
2023$12,933+2.4%
2022$12,633+81.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$428,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 11468, Page 1529

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 11160, Page 803Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$129,675

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 11038, Page 29Recorded12/21/2018

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 11004, Page 1682Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 8292, Page 133

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5050, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1932