Skip to content

184 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$217,500
Last Sale Date
Jan 22, 2016

Property Information

Block56
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2SFB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,900
45%
Improvement Value:$196,000
55%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,134+1.5%
2024$8,015+4.1%
2023$7,698+2.4%
2022$7,520+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$217,500

To:

Sq Ft1,502DeedBook 10342, Page 1431

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft1,212DeedBook 10234, Page 892Recorded7/27/2015

Property Built

Built

Year Built: 1928