Skip to content

186 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$32,900
Last Sale Date
Jul 23, 1979

Property Information

Block56
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,200
47%
Improvement Value:$178,400
53%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,691+1.5%
2024$6,593+4.1%
2023$6,332+2.4%
2022$6,186+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$32,900

To:

Sq Ft1,443

Property Built

Built

Year Built: 1928