Skip to content

194 Lawnside AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Jun 21, 2024

Property Information

Block56
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2SFB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,443
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,800
48%
Improvement Value:$191,800
52%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816+1.5%
2024$7,701+6.3%
2023$7,247+7.0%
2022$6,774+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft1,443DeedBook 12673, Page 935

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 9223, Page 1705

Property Sale

Sale
$151,900
DeedBook 7446, Page 1302

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4290, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1928