Skip to content

909 Oriental AveCollingswood, NJ 08108

Built 1905

Last Sale Price
$234,500
Last Sale Date
Oct 6, 2011

Property Information

Block56
Lot30
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,859
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
42%
Improvement Value:$239,000
58%
Total Assessment$415,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+1.5%
2024$8,064+5.4%
2023$7,654+2.4%
2022$7,477+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$234,500

To:

Sq Ft1,859DeedBook 9482, Page 1179

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 7002, Page 114

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 5215, Page 55

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 5081, Page 117

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 4241, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1905