Skip to content

949 Oriental AveCollingswood, NJ 08108

Built 1934

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 17, 2012

Property Information

Block57
Lot6.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage940
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$181,400
49%
Improvement Value:$188,800
51%
Total Assessment$370,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,956+1.5%
2024$7,839+4.1%
2023$7,529+2.4%
2022$7,355+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft940DeedBook 9720, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1934