Skip to content

28 Ardmore TerCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Feb 27, 2002

Property Information

Block5
Lot7.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,600
43%
Improvement Value:$231,900
57%
Total Assessment$408,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,487+1.5%
2024$8,363+4.1%
2023$8,032+2.4%
2022$7,846+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,568DeedBook 5217, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1925