Skip to content

15 E Franklin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1945

Last Sale Price
$508,000
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block5
Lot8.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,000
38%
Improvement Value:$301,400
62%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,639+1.5%
2024$8,512+4.1%
2023$8,175+2.4%
2022$7,986+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$508,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 12387, Page 490

Property Built

Built

Year Built: 1945