Skip to content

9 E Franklin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Sep 12, 1986

Property Information

Block5
Lot8.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
38%
Improvement Value:$286,400
62%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,780+1.5%
2024$8,648+4.2%
2023$8,296+2.4%
2022$8,098+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$79,900

To:

Sq Ft1,684DeedBook 4160, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1925