Skip to content

11 E Franklin AveCollingswood, NJ 08108

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block5
Lot8.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,421
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
38%
Improvement Value:$284,200
62%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,325+1.5%
2024$9,188+4.1%
2023$8,825+2.4%
2022$8,621+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,421DeedBook 11264, Page 912Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 9616, Page 1090

Property Sale

Sale
$248,900

To:

DeedBook 7947, Page 6

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 1925