Skip to content

4 Ogden AveCollingswood, NJ 08108

Built 1929

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Jun 19, 2015

Property Information

Block60
Lot1.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
39%
Improvement Value:$278,200
61%
Total Assessment$456,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,188+1.5%
2024$7,082+4.1%
2023$6,802+2.4%
2022$6,645+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 10234, Page 670

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5090, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1929