Skip to content

9 Bryant AveCollingswood, NJ 08108

Built 1917

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Aug 27, 2004

Property Information

Block60
Lot1.11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,200
40%
Improvement Value:$272,500
60%
Total Assessment$450,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+1.5%
2024$8,233+4.1%
2023$7,907+2.4%
2022$7,724+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000

To:

Sq Ft1,436DeedBook 7573, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1917