Skip to content

24 Penn AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2008

Property Information

Block61
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,400
44%
Improvement Value:$218,700
56%
Total Assessment$393,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,196+1.5%
2024$7,090+4.1%
2023$6,810+2.4%
2022$6,652+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 7034, Page 1455

Property Built

Built

Year Built: 1909