Skip to content

1105 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2002

Property Information

Block61
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class27
Description2F2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,500
38%
Improvement Value:$238,800
62%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+1.5%
2024$6,872+4.1%
2023$6,600+2.4%
2022$6,448+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920