Skip to content

1101 Haddon AveCollingswood, NJ 08108

Built 1926
Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block61
Lot6.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description2SF1G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,000
45%
Improvement Value:$252,000
55%
Total Assessment$455,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,571+1.6%
2024$14,335+3.9%
2023$13,792+2.3%
2022$13,488+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 10242, Page 472

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 7878, Page 1566

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5279, Page 923

Property Sale

Sale
$99,700
DeedBook 4245, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1926