Skip to content

18 W Linden AveCollingswood, NJ 08108

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2013

Property Information

Block62
Lot1.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
35%
Improvement Value:$325,000
65%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,365+1.5%
2024$10,212+4.1%
2023$9,809+2.4%
2022$9,582+12.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$43,000

Property Built

Built

Year Built: 1922