Skip to content

12 Conard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 5, 2004

Property Information

Block63
Lot6.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,175
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,000
30%
Improvement Value:$404,400
70%
Total Assessment$575,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,608+1.5%
2024$9,467+4.1%
2023$9,093+2.4%
2022$8,883+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,175DeedBook 7555, Page 1727

Property Built

Built

Year Built: 1924