Skip to content

10 Conard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1924

Last Sale Date
Jan 7, 2016

Property Information

Block63
Lot6.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
49%
Improvement Value:$186,000
51%
Total Assessment$365,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+1.5%
2024$7,644+4.1%
2023$7,342+2.4%
2022$7,172+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1924