Skip to content

7 Conard AveCollingswood, NJ 08108

Built 1928

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 16, 1988

Property Information

Block64
Lot4.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,526
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$198,300
54%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,192+1.5%
2024$7,086+4.1%
2023$6,806+2.4%
2022$6,648+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,526DeedBook 4294, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1928