Skip to content

14 Lees AveCollingswood, NJ 08108

Built 1909

Last Sale Price
$137,510
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block67
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class27
Description2SFB2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,100
41%
Improvement Value:$249,200
59%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,344+1.5%
2024$8,221+4.1%
2023$7,896+2.4%
2022$7,713+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$137,510

To:

Sq Ft1,750DeedBook 7401, Page 1218

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4139, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1909