Skip to content

1150 S Atlantic AveCollingswood, NJ 08108

Commercial

Last Sale Price
$5,000
Last Sale Date
Feb 19, 2020

Property Information

Block68
Lot1.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
54%
Improvement Value:$27,000
46%
Total Assessment$59,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,275+1.6%
2024$2,238+3.9%
2023$2,153+2.3%
2022$2,106+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$5,000

To:

DeedBook 11347, Page 1864

Property Sale

Sale
$8,500