Skip to content

1021 Park AveCollingswood, NJ 08108

Built 1905

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block69
Lot10.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityCollingswood Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,100
31%
Improvement Value:$464,400
69%
Total Assessment$674,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,754+1.5%
2024$12,567+4.1%
2023$12,070+2.4%
2022$11,791+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,956DeedBook 10225, Page 791

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 4240, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1905